Pielęgnacja zieleni

Pielęgnacja zieleni to podstawowa czynność, którą powinny wykonywać nasze polskie spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miasta i ministerstwa środowiska. O ile Ci ostatni pielęgnują zieleń tylko w przypadkach medialnie nagłośnionych, to pozostałe dwie instytucje przynajmniej próbują na bieżąco wykonywać swoje czynności. Oczywiście w artykule są i będą przejawy generalizacji - inaczej się nie da. Pielęgnacja zieleni w większości polskich miast zaczyna i kończy się na opóźnionym podcinaniu trawy.

Nie ma łąk, terenów zielonych i parków, które mogłyby zachwycać swoim wyglądem. Wszystko opiera się na zielonej trawce i kilku, czasami kilkunastu posadzonych drzewach. Nie znajdziemy na polskiej ziemi publicznej skalników, małych ogródków i przemyślanych kompozycji krzewowo-kwiatowych. To oczywiście dużo kosztuje, a nasz kraj jest nad wyraz biedny. To jeszcze jesteśmy w stanie zrozumieć, ale co, gdy nawet rosnące już drzewa i trawy nie są odpowiednio pielęgnowane? Przecież to też się zdarza! Ja nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ludzie nie interesują się pielęgnacją zieleni.

Mam wrażenie, że większość z nas przechodzi obok tego tematu totalnie obojętnie i nie przejmuje się tym, czy gałęzie z tego drzewa dzisiaj, albo jutro runą komuś na głowę, czy trawa będzie sięgała do kolan... Zmieniamy naszą rzeczywistość i wymagajmy zadbania o naszą naturę, mimo tego, że jest jej tak mało.
Copyright © 2011 Pielęgnacja zieleni.